Скачать .docx  

Реферат: Конспект відкритого уроку із зарубіжної літератури у 5 класі

Педагогіка

«Конспект

відкритого уроку

із зарубіжної літератури

у 5 класі»


Тема: Оскар Уайльд. Казка “Хлопчик-зірка”. Безмежна велич людської краси. Любов до матері – одна з визначальних цінностей життя.

Мета: Завершити роботу над визначенням головної думки та характеристики головного героя казки О.Уайльди; розвивати вміння характеризувати персонаж, узагальнювати прочитане, роботи висновки; виховувати любов до матері як визначеної цінності життя, як основи духовної краси людини.

Обладнання: 1. учнівські малюнки – ілюстрації;

2. квіти – листівки для мам;

3. опорна схема;

4. Пісня “Сину, сину...”.

Тип уроку: поглибленої роботи над твором.

Епіграф: Любов, як сонце світу, відкриває

Безмежну велич людської краси

В.Симоненко

Проти, Боже, прости, мамо,

Коли що було не так,

Хоч покаятись – це мало,

Та усе ж це добрий знак.

Роман Кузенко

Хід уроку

І. Актуалізація опорних знань.

- Діти, ви любите казки? – Тож розпочинаємо свою казку:

Не за синіми морями, не за високими горами, а Уторопах на горбочку стоїть школа. А у тій школі є п’ятий кас, де навчаються гарні хлопчики й дівчатка. Чорняві, біляві, русяві, високі, низенькі, повненькі і не дуже. Якось до їхнього класу завітала кореспондент журналу “Слово про казку”. Їй захотілося взяти інтерв’ю у дітей з метою виявлення інтересу до казок та їх знань.

1. Кореспондент: - Добрий день, шановні п’ятикласники, шановна вчителько та гості уроку. Як вам уже повідомили, я – кореспондент Біленчук Мар’яна. Мені цікаво дізнатися, яку казку ви вивчаєте зараз на уроці?

- Хто автор казки “Хлопчик-зірка”?

- Що найбільше цінував у житті О.Уайльд і чого він цурався?

- А чому казка розпочинається описом зими?

- Що знайшли лісоруби в лісі?

- Чому лісоруб вирішив взяти собі знайдену дитину?

- Як ставилися у сім’ї лісоруба до Хлопчика-зірки?

- Чим він відрізнявся від інших дітей лісоруба?

- Яким зовні був Хлопчик-зірка, з чим порівнює його автор?

- А яким було серце у Хлопчика-зірки?

- Так, у Хлопчика-зірки було кам’яне серце. Як ви розумієте вислів “кам’яне серце”?

- Я задоволена вашими відповідями. Дякую вам. Бачу, вам справді сподобалась казка. Я бажаю, щоб у вас ніколи серце не ставало “кам’яним”.

2. Вчитель: Яким красивим зовні був герой казки. З якими квітами порівнює його автор?

ОС

квітка кам’яне серце

краса жорстокість

ніжність гордість

милосердя себелюбство

любов грубість

добро зневага

ненависть

зло

- Що символізує квітка? Що несе “кам’яне серце”?

- Чи можна вважати красивою людину, зовнішність якої прекрасна, а вчинки ганебні?

ІІ. Сприйняття нового матеріалу. Робота над твором. Оголошення теми, мети уроку.

1.Сьогодні на уроці ми повинні дізнатися, у чому ж велич людської краси, визначити її найголовнішу цінність – любов до матері.

(Запис теми уроку, епіграфа)

- Діти, а від чого залежить духовна краса людини?

(від її вчинків)

- Який найгірший поступок вчинив Хлопчик-зірка? Який найважчий гріх?

1. Знайдіть у тексті і зачитайте.

(Звучить пісня “Сину, сину, ангел мій”)

- Як був покараний Хлопчик-зірка?

- Що вирішив зробити герой. Чому?

2. Передайте від імені героя, як до нього ставилися звірі у лісі. “Естафета” - передай право голосу іншим.

· коноплянка;

· білочка;

· кріт

3. Напишіть лист-пораду Хлопчику-зірці, вильне її у цей великий конверт.

4. Хто першим допоміг Хлопчику-зірці у важкий час. Чому?

5. Коли і чому краса повернулася до героя?

(Найвищий прояв любові – думати про інших)

6. Коли Хлопчик-зірка відчув себе щасливим?

Зачитайте в ролях уривок казки про зустрів Хлопчика-зірки з матір’ю.

(Звучить пісня)

7. Намалюйте “кольорову стежину” героя до краси, до щастя. Передайте поступки героя кольорами. Чи змінився герой казки?


ІІІ. Підсумок.

1. У чому ж найбільша цінність людського життя? Що робить людину по-справжньому красивою? Як ви розумієте епіграф уроку?

2. Букет любові складаємо до матусиних ніг. Напишіть у середині квіточки найщиріші, найніжніші слова для своєї мами. Квіточку поставте у корзину.

Діти пишуть.

Вчитель

3. Любов до матері – одна визначальних, найголовніших окрас людини. Вона возвеличує людей.

4. Вірш читає Біленчук Мар’яна

Поклін матері

Встаньте! Встаньте на коліна,

Рідну матір попросіть,

Лиш одна вона єдина

Допоможе і навчить.

Бог і матір на цім світі

Справедливий нам суддя.

Бог і мат і р– це суцвіття,

Бо святішого нема.

Рідна мати нас з дитинства

На добро благословить

Рука ніжна материнська

Нагодує і приспить

Отож, Богу помолімося,

За здоров’я матерів

І у пояс поклонімося

За сердечність їх дарів

Прости, Боже, прости, мамо,

Коли що було не тік,

Хоч покаятись – це мало,

Та усе це добрий знак.

Встаньте! Встаньте на коліна.

Свою гордість ви зломіть.

- Давайте всі разом помолимось за наших мам. Дитяча молитва – то їх любов.

(учні читають молитву)

- Діти, хай зігріває вас материнська ласка і любов. Бережіть своїх матерів, цілуйте їхні руки, говоріть їм ніжні і ласкаві слова.

Мама, матусенька….

Ось і закінчилася наша казка.

Чого ж навчила вона вас?

І V . Домашнє завдання: записати у зошиті головну думку казки; підібрати 3-4 прислів’я, які відображають думку казки.